Jak zapobiegać paradontozie?

Zapobieganie paradontozie

Paradontoza należy aktualnie do najczęściej występujących chorób zębów na świecie. Niestety, przez bardzo długi czas od momentu zachorowania możemy nawet nie mieć pojęcia o tym, że w naszym uzębieniu czai się takie niebezpieczeństwo.

paradontoza-schematChoroba może ukrywać się przez całe miesiące, po czym zaatakować zupełnie nieoczekiwanie – niestety, jej efektem jest nagła utrata zębów, zaś samo jej leczenie potrafi być niekiedy bardzo trudne. Nie chodzi mi tutaj o to, aby straszyć niepotrzebnie moich czytelników; chciałbym jedynie ostrzec Was przed takimi zagrożeniami. Na szczęście każdy może zrobić naprawdę wiele, aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia u niego takiej choroby.

Bardzo szkodliwym mitem na temat tej choroby jest opinia mówiąca, że wynika ona z uwarunkowań genetycznych. Od razu daje nam to do zrozumienia, że wszelka profilaktyka w tym przypadku nie ma właściwie żadnego sensu, co jednak nie jest prawdą. Należy poznać przede wszystkim rzeczy, które w największym stopniu mogą zwiększać ryzyko jej występowania. Do tego grona zalicza się kamień nazębny, którego powinniśmy unikać za wszelką cenę. Skuteczne dbanie o swoje zęby jest tu rzecz jasna bardzo ważne, choć jeśli taki kamień już się u nas pojawi, to konieczne stanie się skorzystanie z pomocy stomatologa.

Zdrowe i zadbane zęby zawsze będą o wiele mniej narażone na paradontozę. Oczywiście, przynajmniej minimalne ryzyko istnieje tutaj w każdym przypadku, zatem bardzo ważne są również regularne wizyty u dentysty. Jedynie wykwalifikowany stomatolog odpowiednio wcześnie wykryje takie zagrożenie i rozpocznie leczenie.