Próchnica – leczenie i zapobieganie

Dane dotyczące próchnicy w Polsce są dla mnie, jak dentysty, przerażające. Okazuje się bowiem, że w naszym kraju może na nią chorować nawet 95% osób dorosłych i prawie połowa dzieci. Nie mogę nadziwić się temu, jak bardzo trzeba zaniedbywać własne zęby aby doprowadzić się do takiego stanu.

W rzeczywistości bowiem skuteczne zapobieganie próchnicy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać i wcale nie wymaga to od nas żadnego wielkiego wysiłku. Zapraszam zatem do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat leczenia i profilaktyki – jestem pewien, że będą one przydatne dla każdego czytelnika.

Prochnica, zeby, leczenie zebowPróchnica może mieć wiele różnych przyczyn, ale w zdecydowanej większości przypadków są to przede wszystkim bakterie. Dość łatwo można zatem domyśleć się, że podstawowym sposobem na zapobieganie czemuś takiemu jest dbanie o higienę własnej jamy ustnej. Absolutnie minimum to mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, choć w miarę możliwości warto robić to po każdym posiłku. Prawdą jest niestety i to, że rozwojowi próchnicy u dzieci sprzyja nadmierne spożywanie słodyczy. Należy w takim razie uważać na swoją dietę i w miarę możliwości unikać produktów, które mogą być szkodliwe dla naszych zębów. Nie chodzi tutaj oczywiście o popadanie w skrajności, bowiem nieco słodkości od czasu do czasu zbytnio nam nie zaszkodzi – należy jednak zachować odpowiedni umiar.

Leczenie próchnicy może znacznie się od siebie różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli znajduje się ona na dość rozwiniętym stadium, to konieczne staje się leczenie kanałowe. Warto w takim razie pamiętać, że takich problemów można unikać przy naprawdę minimalnym wysiłku – należy jedynie dbać o podstawowe zasady higieny jamy ustnej.