Wady zgryzu – wrodzone i nabyte

Wady zgryzu nie są niczym niezwykłym – w samej Polsce z ich powodu cierpi całe mnóstwo ludzi. Stąd rozwinęła się profesjonalna stomatologia estetyczna. Powszechnie zwykło się uważać, że źle wpływają one jedynie na nasz wygląd zewnętrzny; w wielu przypadkach jest to prawda, ale nie można zapominać, że niekiedy mogą one powodować nawet poważne problemy zdrowotne.

wady według aenglaNiektóre z nich prowadzą do trudności w jedzeniu, inne z kolei do zaburzonej wymowy. Na szczęście jednak współczesna stomatologia – a dokładnie jej dział, czyli ortodoncja – zna całe mnóstwo sposobów na skuteczne leczenie i korygowanie tego typu problemów. Leczenie nie w każdym przypadku przebiega w taki sam sposób, bowiem wszystko zależy właśnie od rodzaju konkretnej wady.

Mówiąc najbardziej ogólnie, wady zgryzu możemy podzielić na te wrodzone oraz nabyte. Niemniej jednak te nabyte w zdecydowanej większości przypadków powstają w bardzo młodym wieku, kiedy szczęka dziecka dopiero się kształtuje. Ich przyczyn może być bardzo wiele: zbyt długie ssanie smoczka, wypychanie języka, ssanie kciuka czy też źle przeprowadzone zabiegi stomatologiczne. Każdy rodzic powinien w takim razie uważać na to, aby jego dziecko nie było narażone na powstawanie takich właśnie wad.

Poszczególne wady zgryzu znacznie się od siebie różnią. Niektóre polegają na powstawaniu zbyt dużych lub zbyt ciasnych przerw pomiędzy zębami, w innych przypadkach górne zęby nie są dopasowane do dolnych. Skuteczne leczenie niemalże zawsze jest możliwe, choć jego trudność, czas trwania oraz cena są uzależnione od wielu różnych czynników.